Pani Agata Giełczyńska- Jonik pracowała przez rok w Afryce następnie na Filipinach jako misjonarka świecka. Przebywając na misjach poznała język, kuchnię i zwyczaje tamtejszej ludności. Sytuacje z życia i poznani ludzie inspirują ją do pisania. Pisanie było jej pasją już od szkolnych lat. Wspomina czytanie na głos w klasie swoich wypracowań. Pani Agata jest autorką książek dla dzieci, napisała m.in. "Świat małego Franka", "Błogosławiony Euzebiusz Założyciel Zakonu Paulinów", "Yembi nie lubi się myć", "Parasol deszczowego skrzata". Podczas rozmowy z uczniami klas IV-VII opowiadała o potrzebach ludzi z którymi pracowała. Podkreślała potrzebę nauki języków obcych, które bardzo ułatwiły jej komunikację z obcokrajowcami.

Oprac. A.Budz